Dagmara Słota, doktorantka Szkoły Doktorskiej Politechniki Krakowskiej, została wyróżniona prestiżowym tytułem Młodego Promotora Polski. W konkursie, zainicjowanym przez małżonkę Prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę, została uhonorowana za wybitną działalność naukową oraz zaangażowanie społeczne, które przyczynia się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju oraz popularyzowania wiedzy o Polsce poza jej granicami. Młoda naukowczyni prowadzi interdyscyplinarne badania na pograniczu inżynierii materiałowej, biotechnologii oraz inżynierii chemicznej. Pracuje nad innowacyjnymi biomateriałami, które mogą zmienić medycynę. Ma na koncie wiele krajowych i międzynarodowych sukcesów. – Nauka to doskonały sposób na promocję Polski. Mamy w kraju ogromny potencjał intelektualny, ambitnych badaczy i badaczki, którzy realizują imponujące projekty i mają niesamowite pomysły. Promocja polskiej nauki za granicą pomaga w budowaniu naszego wizerunku jako kraju innowacyjnego i kreatywnego – mówi w specjalnej rozmowie nasza laureatka.
Zainteresowania naukowe Dagmary Słoty skupiają się na tematyce biomateriałów, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytów przeznaczonych do regeneracji tkanki kostnej i chrzęstnej. Opracowuje m.in. wielofunkcyjne materiały na implanty, które mogą być personalizowane do potrzeb pacjentów. Obecnie kieruje m.in. projektem „Lider”, dotyczącym opracowania materiału przeznaczonego do druku 3D implantów kości. Wyniki swoich badań zaprezentowała podczas ponad 30 konferencji – krajowych i międzynarodowych. Jest autorką lub współautorką 24 publikacji naukowych, opublikowanych w czasopismach z list ministerialnej JCR.

Wyniki jej badań były kilkukrotnie wyróżniane, a innowacyjne rozwiązania doceniane również na forum międzynarodowym – na targach i podczas wystaw wynalazków między innymi w Genewie, Zagrzebiu, Warszawie i Norymberdze. Zdobywała w nich 19 medali i wyróżnień. Jest współtwórczynią 8 zgłoszeń patentowych. Tytuł Młodego Promotora Nauki jest kolejnym do bogatej kolekcji doktorantki PK. Jest też laureatką konkursów „Kraków bez barier” (2024), XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca (2023), laureatką programu wizerunkowego Polski Innowator 2024, w kategorii: Osobistość Nauki oraz programu wizerunkowego Naukowiec Przyszłości 2023, w kategorii: Kobieta nauki, która zmienia świat.
Absolwentka Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej ukończyła studia I i II stopnia na kierunku biotechnologia, realizując część programu magisterskiego na Uniwersytecie Technicznym w Hamburgu. Obecnie kształci się w Szkole Doktorskiej PK w dyscyplinie inżynieria materiałowa w Katedrze Inżynierii Materiałowej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK. Ukończyła także 6 staży naukowych w Polsce i zagranicą (w Comenius University, Faculty of Pharmacy na Słowacji czy Lancaster University, Materials Science Institute w Aglii). Nie skupia się tylko na własnej działalności badawczej. Jest także opiekunem naukowym sekcji BioMat Koła Naukowego SMART-MAT, działającego na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK. Aktywnie uczestniczy w życiu i promocji uczelni, jest m.in. ambasadorką akcji „Dziewczyny na politechniki” i „Dziewczyny do Nauki”.
Do treści pełnego artykułu zapraszamy na stronę.