Zobacz więcej
Opis dyscypliny
Współczesna inżynieria chemiczna wg ogólnej obowiązującej w krajach zachodnich a obecnie i w Polsce definicji, obejmuje szereg obszarów naukowych łączących w sobie elementy chemii podstawowej i stosowanej, technologii chemicznej oraz inżynierii chemicznej i procesowej. W jej ramach znajdziemy zarówno badania podstawowe na reakcjach elementarnych i ich mechanizmach, jak również pilotażowe próby aplikacji procesów na poziomie laboratoryjnym, po działania związane z powieszaniem skali procesu chemicznego i wreszcie zagadnienia wdrożeniowe.
Osoba ze stopniem naukowym doktora w dyscyplinie Inżynieria Chemiczna jest uniwersalnym specjalistą, mogącym zarówno pełnić funkcje technologa produkcji i/lub analityki, jak również naukowca zarówno w jednostkach zajmujących się tak naukami podstawowymi jak i naukami stosowanymi.
Kto może aplikować?
Kandydatami do kształcenia w tej dyscyplinie mogą być przede wszystkim absolwenci kierunków chemicznych (chemia, technologia chemiczna, inżynieria chemiczna, inżynieria procesowa), biotechnologicznych oraz inżynierii materiałowej i materiałoznawstwa.